czwartek, 26 lutego 2009

Ludzie poza zasięgiem ewangelii

Raz w tygodniu tłumaczę artykuł dotyczący plemion i narodów poza zasięgiem ewangelii. Ważne jest żebyśmy pamiętali jakim błogosławieństwem jest fakt, że mieszkamy w kraju, w ktόrym jest wolość wyznania, mamy Biblię w swoim języku, wiele zborów, pastorόw, misjonarzy i chrześcijańskich wydawnictw. Musimy modlić się o tych ludzi, ktόrzy nie mają takiego błogosławieństwa jak my.

Ludzie Wodaabe


Setki kobiet są sędziami Geerewol - tańca godowego. Nie mniej niż 1,000 mężczyzn bierze udział w zwyczajowym tańcu ludzi Wodaabe. Ubrani są w haftowane tuniki, mają pomalowane ciała i twarze, a ich strόj jest ozdobiony piόrami w celu wywarcia wrażenia na kobietach. Pokazują białe oczy i białe zęby w czasie śpiewu i tańca. Przez cały tygodniowy festiwal kobiety wybierają sobie kochanków. Mężczyźni Wodaabe mogą mieć cztery żony. Pierwsza żona jest jedną z sióstr ciotecznych wybranych przez rodzicόw, w chwili gdy chłopak się rodzi, pozostałe żony wybierają mu w czasie Geerewol.

Wodaabe to plemię wędrowne zajmujące się wypasem bydła. Wędrują z południowej Nigerii do Republiki Środkowoafrykańskiej. Mόwią w języku Fula, ktόry nie jest językiem pisanym, więc najlepszym sposobem przekazywania im ewangelii jest pokazywanie im filmu Jezus, kaset audio, muzyki i sztuk teatralnych.

Tak jak niektόre inne plemiona, Wodaabe stają się znani przez swoją muzykę, ktόra jest przedstawiana przez „West Afica Unwired.”

Módlmy się… o mądrość dla misjonarzy aby dotarli do tych seksualnie nieskrępowanych ludzi. Aby muzyka, ktόrą oni kochają była środkiem, przez ktόry ewangelia by do nich trafiła.

Amos. 9:7
Czy nie jesteście dla mnie tym samym, co Kuszyci, wy, synowie Izraela? - mówi Pan. Czy nie wyprowadziłem Izraela z ziemi egipskiej, Filistyńczyków z Kaftoru, a Aramejczyków z Kiru?

W innych fragmentach także czytamy o wyjątkowości Izraela, ale w tym fragmencie czytamy o tym, że Izrael także jest podobny do inny narodów. Ich wyjątkowa relacja z Bogiem nie uwolniła ich od duchowej odpowiedzialności. Bόg przez Amosa napominał ich aby troszczyli się o swoją relację z Bogiem.

Mόdlmy się i wyznajmy przed Bogiem naszą odpowiedzialność aby troszczyć się o naszą relację z Bogiem.

Brak komentarzy: