środa, 18 marca 2009

Ćwiczenie się w pobożności


Tydzień temu napisałem artykuł „ćwiczenie się w pobożności.” Napisałem tam, że nikt nie wrasta w wierze przez swoje starania, lecz przez to co Bόg oczekuje od swoich dzieci; miłość, cierpliwość, łagodność, dobroć, to są rzeczy ktόre Bόg czyni w nas. Są to owoce Ducha Świętego w naszym życiu.
Chciałbym przypomnieć, że Bόg używa pewne środków aby działać w nas. Naszą odpowiedzialnością jest korzystanie z tych środków. Jednym ze środków jest Boże Słowo. Jego Słowo jest żywe i mocne, aby nas zmieniać.

„A teraz poruczam was Panu i słowu łaski jego, które ma moc zbudować” -Dz.Ap. 20:32

„Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.” - Mat. 4:4

„Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano,” Rzym. 15:4

„Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.” - 2 Tym. 3:16-17

„Bo Słowo Boże jest żywe i skuteczne,” -Hebr. 4:12

„Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę,
Świadectwo Pana jest wierne, Uczy prostaczka mądrości.
Rozkazy Pana są słuszne, rozweselają serce,
Przykazanie Pana jest jasne, oświeca oczy.” - Ps. 19:8-9

To co możesz zrobić aby wrastać jest studiowanie Bożego słowa codziennie. Do studiowania Pisma Świętego potrzebny jest konkretny plan. Nie będziesz studiował Biblii jeżeli nie masz planu. Musisz planować kiedy, gdzie, jak długo i z czym.
Kiedy jest najlepszy czas dla ciebie? Może to jest ranek, może popołudnie, może dla ciebie najlepszy czas to wieczór. Mόj kolega ze studiów, miał to co nazywał „spotkanie z Krόlem” codziennie o 5ej rano. Moje „spotkanie z Krόlem” nie jest tak wcześnie, ale też jest rano. Musisz zaplanować o ktόrej godzinie jest dla ciebie najlepszy czas aby spotkać się z Krόlem.

Gdzie możesz czytać Biblię? Jeżeli masz troje małych dzieci w domu jak ja mam, to nie możesz planować aby siedzieć w pokoju gdzie dzieci się bawią. Musisz znaleźć spokojne miejsce na twoje spotkanie z Krόlem. Dla mnie tym miejscem jest kuchnia. Chociaż dzieci czasami przyjdą po coś do picia, to jest miejsce gdzie mogę spokojnie czytać Biblię i pić kawe. :)

Jak długo masz zamiar czytać Biblię każdego dnia? Nie musisz studiować Biblii kilka godzin dziennie, ale także jeżeli chcesz poważnie studiować Biblię nie możesz poświęcić na to 5 minut. Bόg zmienia nasze myślenie przez rozważanie Biblii. Dlatego też musisz poświęcić przynajmniej 15 minut, a lepiej jeżeli możesz poświęcić 20 albo 30 minut. Wtedy możesz spokojnie modlić się i prosić Boga abyś dobrze zrozumiał prawdziwe znaczenie Jego Słowa. Możesz czytać i potem rozważać.

Z czym będziesz studiować Biblię? Przede wszystkim jest potrzebna Biblia. Przydatny jest także papier i długopis. Kiedy ja czytam Biblię zawsze przypominam sobie inne rzeczy, ktόre muszę zrobić (np. dzisiaj czytałem list do Efezjan i kiedy czytałem piąty rozdział przypomniałem sobie, że muszę napisać maila do Jana z naszego zboru). Nie jest grzechem pisanie maila, ale nawet dobre rzeczy mogą przeszkodzić w studiowaniu Biblii. Jeżeli masz kartkę, możesz napisać rzeczy, ktόre przychodzą ci do głowy w czasie czytania Biblii i pόźniej możesz zająć się rzeczami, ktόre napisałeś. W ten sposόb te rzeczy nie przeskadzają ci w twoim czasie z Bogiem.
Polecam także żebyś napisał w dzienniku to czego Bόg cię nauczył przez Jego słowo.

Potrzebny jest plan żebyś systematycznie studiował całe Boże Słowo. Cała Bibla jest ważna, więc nie możemy czytać tylko Nowego Testamentu, lub naszych ulubionych fragmentów. Również nie możesz codziennie otwierać w innym miejscu i czytać. Biblia jest biblioteką, ma 66 ksiąg i każdą z nich należy rozważać w swoim kontekście. W celu dobrego zrozumienia drugiego rozdziału listu do Efezjan trzeba przeczytać pierwszy rozdział, wtedy rozumiesz o co chodzi. Nie musisz zaczynać czytania Biblii od pierwszej księgi Mojżeszowej, ale jeżeli będziesz czytał Ewangelię Marka powinnieneś zacząć od pierwszego rozdziału.

Jeżeli chcesz możesz użyć jednego z wielu planów, które już powstały.
Jeden
Dwa
Trzy

Brak komentarzy: