piątek, 6 marca 2009

Ludzie poza zasięgiem ewangelii


Agulowie
-niewielki narόd (23 tys.) kaukaski zamieszkujący południowo-wschodni Dagestan.

Mieszkają oni w 21 wsiach w czterech dolinach. Z powodu bardzo nierόwnego terenu Dagestanu, Agolowie mają mały kontakt z ludźmi spoza swojej doliny. Niektóre osoby z tych grup wymieniają swój ser, masło, wełnę i produkty z wełny na inne produkty z zewnątrz. Większość Agulów to pasterze, lecz niektόrzy produkują tkaninę i dywany. Mężczyźni zajmują się karmieniem, strzyżeniem i dojeniem zwierząt, ale gdy nadchodzi zima część mężczyzn znajduje pracę w miasteczkach, a kobiety zostają na wsiach i zajmują się zwierzętami.

Agulowie stali się muzułmanami po arabskim podboju w VIII wieku. Obecnie nie ma misjonarzy wśrόd tych ludzi. Ich język nie jest językiem pisanym, więc nie ma Biblii ani innych Chrześcijańskich materiałów dla nich dostępnych. W tej chwili żyje kilku Chrześcijan wśrόd Aguli.

Módlmy się ...żeby Rosja została otwarta dla misjonarzy.
...żeby Bόg wysłał tym ludziom lingwistę, ktόry mόgłby rozbudować pisemny język dla tych ludzi i tłumaczyć Biblię w ich języku.

Mat. 9:38
„Proście więc Pana żniwa, aby wyprawił robotników na żniwo swoje.”

Chociaż już wielu robotnikόw służy Panu, żniwo jest ogromne a robotnikόw jest mało. Może Bόg powoła ciebie?

Mόdl się i pytaj Boga jaką rolę ty możesz spełniać w wysłaniu większej ilości misjonarzy. Módlmy się, żeby tych ktόrych Bόg powoła stali się posłuszni w swoim powołaniu.

Brak komentarzy: