piątek, 13 marca 2009

Ludzie poza zasięgiem ewangelii

Tabasaranowie

Zamieszkują południowy Dagestan i północny Azerbejdżan.
Ludność: 129,000
Religia: Islam
Chrześcijaństwo: 0.0%
Język: Tabasarański
Nie ma zborόw
Nie ma misjonarzy
Są fragmenty Biblii w języku tabasarańskim

Tabasaranowie byli pierwszymi ludźmi, którzy zamieszkali w wyboistych gόrach w południowym Degastanie. Chociaż są muzułmanami od VIII wieku mimo tego praktukowali animistyzm - chwalili wiele rόżnych duchów. Przez wieki Tabasaranowie odrzucali wielu okupantów. Nawet Rosji nie udało się ich zrusyfikować. Tabasaranowie odmawiali przeprowadzenia się z wyżyn i kolektywizacji rolnictwa na nizinach.

Chociaż większość Tabasarów mόwi po rosyjsku mają swόj język, ktόry jest językiem pisanym od 1932 roku. Są oni bardzo dumnym i niezależnym narodem. Specjalizują się w haftowaniu i wyrabianiu przedmiotów z miedzi i srebra. Obecnie w Stanach mieszka kilku „wygnańców”, którzy uwierzyli w Jezusa i chcą wrócić, aby dzielić się dobrą nowiną.

Módlmy się, żeby Bόg umożliwił ich powrόt do Degastanu. Módlmy się za lingwistę, ktόry będzie mόgł tłumaczyć Biblię w ich języku. Módlmy się, żeby film Jezus stał się dla nich dostępny.

„Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony.” -Mar. 16:15-16

Jezus zlecił nam swoją misję. Jezus przeszedł na świat jak jeden z nas, był ochrzczony i żył wśrόd nas jak jeden z nas. Był dla nas wzorem i wysyła nas, aby żyć tak żeby inni uwierzyli. Musimy iść „na cały świat,” żeby do każdego narodu dotarła dobra nowina.

Brak komentarzy: