czwartek, 21 maja 2009

Wiara i uczynki.

Dzisiejszy post jest ilustracją, ktόry czytałem tydzień temu na jednym z amerykańskich blogόw. Kwestia zbawienia przez uczynki czy przez samą łaskę jest częstym powodem do dyskusji. Mam nadzieję, że przykład, który podam pomoże ci zrozumieć tą kwestię.


Wersety:

Kto mówi: Znam go, a przykazań jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma. Lecz kto zachowuje Słowo Jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w nim jesteśmy. Kto mówi, że w nim mieszka, powinien sam tak postępować, jak On postępował.

1 List Jana 2.4-6


Dzieci, niech was nikt nie zwodzi; kto postępuje sprawiedliwie, sprawiedliwy jest, jak On jest sprawiedliwy. 1 List Jana 3.7


Cóż to pomoże, bracia moi, jeśli ktoś mówi, że ma wiarę, a nie ma uczynków? Czy wiara może go zbawić? List Jakuba 2.14


Ilustracja. Powiedzmy, że w końcu znaleziono lekarstwo uleczające raka. Aby wyzdrowieć trzeba wziąć małą tabletkę. Jest ona zabarwiona na zielono, ponieważ kolor ten jest asocjowany z życiem. Lekarstwo nosi nazwę „Chlorozoetin” (zielony-życie).


Kiedy weźmiesz tylko jedną tabletkę wywoła ona dwa skutki:


1. Raka zaczyna się zmniejszyć.

2. Twoja skόra powoli staje się zielona.


W niektόrych przypadkach rak zaczyna się zmniejszyć natychmiastowo i dramatycznie. W innych rak zmniejsza się powoli i z komplikacjami. Jednak bez wyjątku rak się zmniejsza. Wyniki są takie same.


Mógłbyś tak powiedzieć:

Każdy kto brał Chlorozoetin ma zieloną skόrę i zwycięża raka. Jeżeli ktoś mόwi „brałem Chlorozoetin,” a jego skóra ma normalny kolor jest kłamcą. Po tym poznajemy, że braliśmy Chlorozoetin: że rak jest pokonany i mamy zielona skόrę. Cόż to pomoże, bracia moi, jeśli mόwisz że brałeś Chlorozoetin, ale nie masz zielonej skόry? Czy to uleczy twojego raka?


Powiedzmy, że ktoś był niepewny czy brał prawdziwy Chlorozoetin? Zapytałbyś o dwie rzeczy:

1. Czy rak się zmniejsza?

2. Czy twoja skόra staje się zielona?


Powiedzmy, że ktoś odpowiada „nie” na te pytania - co mu powiemy w takim przypadku?

Czy on powinien sie starać zmienić swoją skórę na zielono? Czy on sam powinien pomalować twarz zieloną farbą? Nie, to jest głupie. Zielona skόra nie jest tym co pokona raka. Musiałbyś odpowiedzieć, że musi znaleźć prawdziwe lekarstwo i je przyjmować. Tylko to jest potrzebne. Nie trzeba kombinować.


Oba znaki są wynikiem przyjmowania Chlorozoetina. Oba rezultaty udowadniają, że brałeś prawdziwe lekarstwo. Zielona skόra nie ulecza raka. Jednak zielona skόra jest znakiem, że brałeś lekarstwo, ktόre uleczy raka. Lekarstwem jest to, co daje życie.

Jednak jakaś osoba mogłaby powiedzieć: „nie możemy oczekiwać, że to lekarstwo będzie miało takie same rezultaty na każdym.”

Nie, możemy oczekiwać tych rezultatów w każdym przypadku. Rezultaty są uniwersalne. Obojętne jak przekonywujące jest czyjeś świadectwo, że brał prawdziwe lekarstwo, obojętne jak przeżył moment kiedy łykał lekarstwo, jeżeli brał prawdziwe lekarstwo to będą dwa wyniki. Jeżeli nie ma zielonej skόry i raka nie jest w remisji – Nie ma Chlorozoetina.


Kiedy ktoś mόwi, że brał Chlorozoetin a wyniki pokazują co innego, musimy ufać wynikom.

Obecność Chrystusa w życiu osoby, zawsze powoduje wyniki. W różnym stopniu? Tak. jeden stokrotny, drugi sześćdziesięciokrotny, a inny trzydziestokrotny.” Lecz zawsze są owoce.


Kiedy ich nie ma, co mamy robić? Pracować bardziej staranie?


NIE!


Idźmy do Chrystusa, aby być przez Niego zbawionym.


Mam nadzieję, że ta ilustracja pomogła tobie tak jak pomogła mnie.

Brak komentarzy: