piątek, 13 sierpnia 2010

Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego.

Pewnego dnia Marcin Luter był u golarza i golarz, który miał na imię Piotr, powiedział Marcinowi, że potrzebuje pomocy w związku ze swoją modlitwą. Marcin wrócił do domu i napisał książeczkę pod tytułem, „Prosty sposób, aby się modlić.” W tej książeczce Luter radzi Piotrowi, że może on używać modlitwy Jezusa i dziesięciu przykazań, jako wzoru codziennej modlitwy. Proponuję to samo wam.

Chciałbym pokazać jak można modlić się przez dziesięć przykazań. Można podzielić każde przykazanie na trzy części.

Po pierwsze, każde przykazanie jest nauczaniem. W każdym przykazaniu Bóg naucza nas czegoś, co musimy czynić. Bóg nas naucza jak się mamy zachowywać. Więc nasza pierwsza modlitwa musi być prośbą o łaskę, aby być posłusznym.

Po drugie, musimy prosić o przebaczenie, kiedy Duch Święty pokazuje nam, że byliśmy nieposłuszni temu przykazaniu.

Po trzecie, dziękujemy Bogu za jego opiekę. Ponieważ Bóg dał nam przykazania, aby chronić nas od grzechu i krzywdy. Bóg jest kochającym Ojcem, który daje swoim dzieciom przykazania, aby je chronić od błędów i bólu, a nie aby zepsuć naszą zabawę. Musimy pamiętać, że każde przykazanie jest dane, aby prowadzić nas do wiecznej radości.

Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego.

- Prosimy Boga o łaskę, aby zawsze traktować Jego imię z najwyższym hołdem. Aby w pokorze używać Jego imienia tylko aby go wywyższać, uwielbiać, oddawać cześć i honor. Prosimy Boga o łaskę, aby nigdy nie używać Jego imienia w sposób niepoważny, żartobliwy albo lekceważący. Prosimy Boga o łaskę, aby nigdy nie używać Jego imienia, jako przekleństwa.

- wyznanie grzechów „Panie wybacz mi, że nie traktuję Twojego imienia z najwyższym szacunkiem. Wybacz mi, że częściej nie mówię ludziom o Twoim świętym Imieniu. Wyznaję, że lekceważenie Twojego Imienia jest grzechem i proszę Cię, żebyś mi wybaczył. Amen”

- dziękczynienie – „Panie dziękuję ci, że przez to przykazanie nauczasz nas, że Twoje imię jest święte i ma być traktowane w sposób wyjątkowy. Dziękuję, że w twojej opiece chronisz mnie od strasznego grzechu jakim jest lekceważenie Twojego świętego Imienia. Dziękuje Panie za wspaniałe nauczanie, że tak jak kobiecie jest dane nowe nazwisko, kiedy wychodzi za mąż, my „twoim imieniem jesteśmy nazwani.” Wywyższmy twoje imię. Amen”

Brak komentarzy: