czwartek, 4 listopada 2010

Bądźcie posłuszne rodzicom swoim


Pierwsze słowo do dzieci w tym fragmencie to, że macie być posłuszni rodzicom. „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom swoim w Panu, bo to rzecz słuszna.” Władza rodziców jest ograniczona tylko Słowem Bożym. Więc cokolwiek twoi rodzice oczekują od ciebie, co nie jest grzechem, masz czynić. Czyli jeżeli mówią, że masz oszukiwać czy kłamać, to wtedy z szacunkiem masz im powiedzieć, że jesteś Chrześcijaninem i musisz słuchać Jezusa, a Jezus wymaga od ciebie uczciwości. Czyli masz z szacunkiem nie słuchać rodziców tylko wtedy, kiedy to, czego oczekują od ciebie jest grzechem. Oprócz tego, masz być całkowicie posłuszny.

Wiem, że czasami myślisz, że to, czego rodzice oczekują od ciebie jest głupie. Ale powiem wam kilka rzeczy, kiedy miałem dwadzieścia trzy lata, myślałem, że mam dużą wiedzę. A teraz mam trzydzieści trzy i rozumiem, że wiem bardzo mało. Jest bardzo możliwe, że ty mając piętnaście lat, albo dwadzieścia lat, albo nawet dwadzieścia pięć lat, nie jesteś aż tak mądry jak myślisz. Bóg jest mądry i Bóg mówi, że masz być całkowicie posłuszny swoim rodzicom. Nawet kiedy nie zgadzasz się z tym co oni mówią.

Jak masz rozmawiać z rodzicami, kiedy myślisz, że to, czego oczekują od ciebie jest nierealne? Chodzi mi o to, czy dzieci mają słuchać i nie zadawać pytań? Czy jest miejsce na to, aby porozmawiać ze swoimi rodzicami, jeżeli to czego oczekują od ciebie jest według ciebie bardzo niemądre?

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Masz po pierwsze być posłuszny i potem możesz porozmawiać z nimi z szacunkiem. Wytłumaczę, o co mi chodzi. Wczoraj wieczorem Sara bardzo źle się czuła i leżała w swoim łóżku, a ja pomagałem dzieciom umyć się, umyć zęby, ubrać w piżamy i pójść spać. Powiedziałem Mai, która już była gotowa, aby poszła do łóżka. Ale Maia chciała powiedzieć mamie dobranoc. Jest to całkowicie logiczna prośba i chętny byłem, aby się zgodzić. Ale kolejność jest bardzo ważna. Maia musi najpierw być posłuszna temu, co powiedziałem i dopiero wtedy może zapytać, czy może zrobić, coś innego. Czyli ma iść do swojego łóżka i idąc tam, albo jak już jest w łóżku, może zapytać mnie, czy może iść do mamy.

Większość z was jest starsza niż moje dzieci, więc wymyślę przykład, który jest dla was bardziej aktualny. Powiedzmy, że twoi rodzice mają nowy pomysł, że masz być w domu codziennie o godzinie 21. Powiedzmy, że masz bardzo logiczne powody, dlaczego nie jest to realne na dłuższą metę. To, co masz zrobić, to najpierw bądź posłuszny. Czyli przez następnych kilka dni bądź w domu o godzinie 21, a kiedy pokażesz rodzicom, że masz pragnienie, aby być posłusznym, to wtedy z szacunkiem zapytaj, czy możesz z nimi porozmawiać o tej nowej zasadzie. Wtedy wytłumacz im, dlaczego myślisz, że nie będziesz mógł codziennie być w domu o godzinie 21. A potem masz wysłuchać ich decyzji. Jeżeli ich decyzja nie jest grzechem w Bożych oczach, musisz być posłuszny swoim rodzicom. Kolejność jest ważna, najpierw bądź posłuszny a potem rozmawiaj z nimi.

Wtedy Paweł cytuje dziesięć przykazań, „Czcij ojca swego i matkę, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: Aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi.”

To jest obietnica, która jest zależna od naszego zachowania. Jest ważne, żebyście rozumieli, że Bóg daje obietnice, które są zależne od naszego zachowania i obietnice, które nie są zależne od naszego zachowania. Np. obietnica dana Adamowi i Ewie, że pewnego dnia przyjdzie Zbawiciel, jest niezależna od naszego zachowania. Obietnica dana Noemu, że Bóg nigdy znowu nie ześle powodzi jest niezależna od naszego zachowania. Obietnice dane Abrahamowi, że będzie on ojcem narodu, że ten naród będzie miał własną ziemię i po trzecie, że poprzez ten naród cały świat będzie błogosławiony, czyli że Mesjasz będzie pochodził z tego narodu, nie były zależne od zachowania Izraela. Wiele razy Izrael nie dotrzymywał ze swojej strony tego przymierza, jednak Bóg dotrzymał swoich obietnic, niezależnie od zachowania Izraela. Ich grzech miał konsekwencje, ale ich grzech nie zniweczył Bożych obietnic.

Ale niektóre obietnice Boże są zależne od naszego zachowania. Obietnica dana dzieciom w tym fragmencie jest zależna od ich zachowania. Bóg będzie błogosławić dzieciom, które czczą ojca swego i matkę.

Co to znaczy czcić ojca swego i matkę? Jest to coś innego niż posłuszeństwo. Jest to słowo podobne znaczeniem do szacunku, ale nawet mocniejsze. Możesz czcić swoich rodziców poprzez to, jak rozmawiasz o nich ze swoimi znajomymi. Możesz czcić swoich rodziców poprzez to, jak rozmawiasz z nimi.

Możesz czcić rodziców poprzez to, jak wydajesz ich pieniądze. Wiele młodych ludzi nie szanuje faktu, że ich rodzice ciężko pracują, żeby rodzina miała mieszkanie, ubranie i jedzenie. Mam dla was kilka rad. Nie żądajcie od nich pieniędzy, proście o pieniądze. Bądźcie wdzięczni za to, co dostajecie od nich. Nie tylko zwracajcie uwagę na najdroższe podarki, lecz nawet na te najbardziej podstawowe. Dziękujcie im za jedzenie, za ubranie, za to, że macie gdzie spać. Dziękujcie im za to, że chodzą do pracy. Kiedy ostatnio podziękowałeś Ojcu za to, że ciężko pracuje, żebyś ty mógł mieć te rzeczy, które masz? Kiedy ostatni raz podziękowałeś mamie za to, że ciężko pracuje, żebyś miał wygodny dom? Jest to poważne pytanie, kiedy to było? Jest napisane, „Czci ojca swego i matkę.” Możesz okazać cześć poprzez wdzięczność.

Jest możliwe, aby nie czcić rodziców nawet, kiedy jesteś im posłuszny. Ponieważ ważna jest twoja postawa. Powiedzmy, że twoja mama prosi cię, abyś zrobił porządek w pokoju, a ty głośno wzdychając i z niezadowoloną miną idziesz, aby zrobić porządek. W pewnym sensie byłeś posłuszny, ale nie była to cześć.

Brak komentarzy: