czwartek, 24 lutego 2011

Przyjacielstwo


„Giermek odpowiedział mu: Rób wszystko, co chcesz, zwróć się gdziekolwiek, ja pójdę z tobą według twojego życzenia. Więc Jonatan rzekł: Dobrze. Oto przeprawimy się ku tym mężom i pokażemy się im.” 1 Samuela 14

Słowa giermka bardzo mnie poruszają.  Czy nie chciałbyś takiego przyjaciela? To nie jest jego plan.  To nie on wymyślił ten atak.  Nie wybrał tego śliskiego, cierniowego przejścia.  Nie wyobraził sobie postępu królestwa Bożego.  Jednak mówi, „rób wszystko, co chcesz, zwróć się gdziekolwiek, ja pójdę z tobą według twojego życzenia.”  Czy nie sądzisz, że on kocha Jonatana?  To nie jest tylko jego praca, że musi być sługą Jonatana.  To nie jest dla niego tylko odpowiedzialność.  Nie wiem jak długo on już jest sługą Jonatana, ale myślę, że ten sługa jest przyjacielem Jonatana.  

My kilka tysięcy lat później znamy imię Jonatana i autor tej księgi pisze o nim tak, żebyśmy poznali, że jest on wiernym sługą Bożym.  Ale nie znamy imienia giermka. 
Czy on ryzykował mniej niż Jonatana?  Giermek może nie był wykształcony, ale umiał zapewne liczyć do dwudziestu.  Wiedział, że dwóch przeciwko dwudziestu, to nie jest dobry plan.  Wiedział, że to, co robią, jest po ludzku szalone.  Pamiętaj, jest możliwe, że tylko Jonatan miał miecz.  Tak czytaliśmy w rozdziale trzynaście, że Filistyńczycy rządzili w Izraelu i nie było w państwie kowali, ponieważ bez kowali Izrael nie mógł robić mieczy i nie mógł walczyć. Na pewno giermek miał broń, ale może było to narzędzie rolnicze, takie jak widły czy siekiera.  Jest bardzo możliwe, że jego myślenie było następująca: „Ok., Jonatan, jeżeli w ten sposób umrzesz, to ja będę obok ciebie.”

W orkiestrze jest pewna bardzo ważna rola, tak zwane pierwsze skrzypce albo koncertmistrz.  Nazwisko koncertmistrza jest o wiele bardziej znane, niż osoby, która siedzi obok koncertmistrza i gra drugie skrzypce.  Ale rola drugich skrzypiec jest także niezbędna dla całości.  W Bożym planie często czytamy, że jest pewna mniej znana osoba, która stoi obok znanego sługi Bożego i pomaga mu.  Aaron poszedł z Mojżeszem do faraona.  Barnaba służył w cieniu Pawła.  Marek służył obok wielkiego Piotra.  Jan Chrzciciel jest w cieniu Jezusa.  W naszej historii anonimowy giermek stoi za Jonatanem.    

Widocznie w ten sposób Bóg działa.  Jest człowiek, który ma wizję, ma marzenia o tym, co Bóg mógłby uczynić w pewnym zborze, w pewnym mieście i jest człowiek albo ludzie, którzy stoją razem z nim i pomagają mu.  Giermek nie tylko pomaga Jonatanowi, jest on całkowicie gotów, aby umrzeć z nim.  Czy jesteśmy gotów, aby w ten sposób służyć w królestwie Bożym?  Czy jesteś gotów, aby być giermkiem obok Jonatana?  Czy jesteś gotów, aby przyłączyć się do planu, który nie jest twoim własnym i pomagać?  Nawet jeżeli myślisz, że ten plan jest mniej niż doskonały.    

Tolkien w książkach Władca Pierścieni stara się nauczać czegoś o przyjaźni.  Frodo jest hobbitem, który posiada pierścień.  Jest on na misji, idzie do Mordoru, aby zniszczyć pierścień, żeby nikt nie mógł używać jego mocy do złego.  Razem z Frodem jest jego przyjaciel Sam.  Misja ta jest beznadziejna.  Frodo i Sam muszą przejść przez bardzo niebezpieczne tereny, spotykają wielkie potwory, które chcą im zabrać pierścień.  W pewnym momencie Frodo jest pewny, że umrze zanim osiągnie cel.  Ale wolałby umrzeć niż wrócić do domu.  Więc postanawia iść dalej w kierunku Mordoru.  Jednak stara się przekonać Sama, aby ten wrócił do domu.  Frodo mówi, „idę do Mordoru sam”.  A Sam odpowiada, „Oczywiście, że tak, a ja będę z tobą.  Złożyłem przysięgę, Panie Frodo, przysięgę, „Nie zostawiaj go” powiedział Gandolf.  I ja nie zamierzam cię zostawić”.  Czy nie pragniesz takiego przyjaciela?  Który będzie cię kochać na zawsze.  Który będzie wytrwały w miłości do ciebie. Nawet, kiedy nie zasłużysz na miłość.  Czy pragniesz być takim przyjacielem? 

Nawet kiedy Frodo chce, żeby Sam opuścił go, Sam nie odchodzi.  Niech Bóg pomoże mi być takim przyjacielem.  Niech Bóg pomoże mi być wytrwałym w przyjaźni.  Aby kochać nawet, kiedy osoba, którą kocham odmawia mojej miłości.  Tolkien jest Chrześcijaninem i jestem pewny, że ta scena nie tylko ma nauczać nas o tym, jak mamy kochać naszych przyjaciół, lecz także jak Jezus kocha nas.  Jezus jest doskonałym przyjacielem i Jezus powiedział, „Nie porzucę cię ani cię nie opuszczę.” (Hebr. 13:5-6)

Powinniśmy naśladować Jezusa i być takimi przyjaciółmi, jak on jest.

Brak komentarzy: