czwartek, 2 czerwca 2011

Łaska rewolucjonizuje naszą postawę wobec pieniędzy.


„Nikt z nich nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne.”
Naturalny sposób, w jaki traktujemy posiadłość i pieniądze jest taki: „to należy do mnie, na to ciężko pracowałem i to jest moje.”
A drugi sposób jest taki: „Wszystko, co mam dostałem od Boga. Nie jest to moje.”
Interesuje mnie takie pytanie, jeżeli człowiek ma to pierwsze podejście do pieniędzy, to jak jego podejście może tak naprawdę się zmienić.  Jak człowiek może głęboko w swoim sercu zacząć mieć to drugie podejście? I odpowiedź to, że łaska może nas zmienić.
Jeden z najbardziej znanych angielskich autorów to Karol Dickens. Jedna z jego najbardziej znanych książek nazywa się „Opowieść wigilijna.” Opowiadanie to pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a.  Scrooge jest samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya - jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. W ciągu jednej nocy trzy duchy odwiedzą Scrooge’a.  Pokazują mu swoje życie, swoją chciwość, i nawet pokazują mu, jakie są rezultaty jego zachłanności. Widzi on, że jego życie skończy się smutnie i samotnie. Myśli on, że jest za późno, aby coś zmienić. Jest zrozpaczony.
Jednak budzi się i jest pierwszy dzień świąt.
Łaska, która jest mu okazana to, szansa, aby się zmienić. To, co on dostaje to czas, aby żyć inaczej niż żył do tej pory. Dostaje świadomość, że sposób, w jaki żył do tej pory nie powoduje radości ani u niego, ani u innych. Druga szansa, którą dostaje to pewnego rodzaju łaska, i ta łaska zmienia go.
Na ostatnich stronach książki Scrooge jest innym człowiekiem.  Kupuje prezenty dla ludzi w rodzinie i swoich pracowników. Jest jak małe dziecko, które kupuje prezenty dla swojej mamy.  Raduje się z dawaniem. Na początku Scrooge dawał pieniądze tylko wtedy, kiedy ludzie błagali.  A na końcu on sam wymyśla sposoby, jak może najlepiej pomagać ludziom w potrzebie.  Kupując to, co będzie dla nich najbardziej potrzebne. Nie czekając aż oni poproszą o pomoc.  Jego znajomi nie rozumieją, co spowodowało taką zmianę w jego życiu. Łaska go zmieniła.
Łaska, która jest okazywana Chrześcijanom jest o wiele bardziej wspaniała, niż to, co dostał Scrooge’a.  Dostajemy nowy początek jak Scrooge, ale my dostajemy czyste konto, dostajemy przebaczenie grzechów, przeszłych i przyszłych.  Dostajemy społeczność z Bogiem, za darmo, dzięki cenie, którą zapłacił Jezus. Jest nam dana obietnica, że pewnego dnia będziemy w raju z Bogiem. Żebyśmy byli pewni, że te obietnice się spełnią dla każdego dziecka Bożego, Bóg daje nam Ducha Świętego, „który jest rękojmią dziedzictwa naszego, aż nastąpi odkupienie własności Bożej.” Efez. 1:14
W nowym przymierzu każdemu uczestnikowi jest dany Duch Święty. Duch Święty działa w nas. Jedną z jego ról jest to, że jest on rękojmią. Co znaczy rękojmia? Rękojmia to gwarancja.  Duch Święty jest gwarancją, ale czego? Jest on gwarancją naszego dziedzictwa. Zazwyczaj gwarancja jest ważna przez ograniczony czas. Jednak rękojmia naszego dziedzictwa jest ważna do czasu, aż nastąpi odkupienie własności Bożej.  Czyli aż do momentu, kiedy będziemy z Bogiem w raju.
Dzieci Boże dostaną całe dziedzictwo dopiero w przyszłości.  Jednak część już dostaliśmy i ta część jest gwarancją, że dostaniemy całość. Jeżeli masz Ducha Świętego, bądź pewny, że dostaniesz całe dziedzictwo.  To są błogosławieństwa, które dostajemy dzięki hojności Bożej.
Przypominaj sobie codziennie o błogosławieństwach danych nam dzięki hojności Bożej, a będziesz czuć się bogaty. Jesteśmy bogaci. Jeżeli masz Jezusa, masz wszystko, a jeżeli nie masz Jezusa, nic nie masz.
Pomyśl o hojności Bożej. Jest to tak wspaniałe, że trudno jest ją pojąć. Jest to zbyt wspaniałomyślne. Ta łaska, którą dzieci Boże dostają jest tak wspaniała, że zmienia naszą perspektywę, co do wszelkich dóbr i pieniędzy. Skoro dostaliśmy tak dużo, darmo, z łaski, pragniemy być hojni wobec innych, jak Bóg jest hojny wobec nas. Skupiając się na hojności Bożej, łasce Bożej, nasza chciwość znika.
W biznesie pieniądze są najważniejszą miarą firmy. Jeżeli dana firma zarabia, to jest dobra. Jeżeli firma ma ładny lokal, zadowolonych pracowników, sprzedaje dużo towaru, ale nie zarabia, to jest nie jest dobra.  To, co określa, czy jest to dobra firma, to pieniądze.
Podobnie jest w życiu Chrześcijanina. Pieniądze pokazują coś na jego temat. Można mówić o tym, jak bardzo kochasz swoich braci i siostry w Chrystusie. Ale to, co naprawdę pokazuje stan twojego serca, to pieniądze. Pieniądze pokazują, kim jest twój bóg. Człowiek bez wysiłku oddaje pieniądze swojemu bogu. Więc zastanów się nad tym, na co wydajesz pieniądze bez wysiłku? Może na ubrania, mieszkanie, romans, twoje bezpieczeństwo?
Jeżeli dawanie pieniędzy kościołowi i ubogim jest trudne, to coś oznacza. 

Brak komentarzy: