sobota, 3 listopada 2012

Wszystkie istoty postępują zgodnie ze swoją naturą


Kiedy byłem dzieckiem słyszałem historię o pewnym akrobacie z cyrku, który występował z ogromnym pytonem. Jak jak wiadomo, pyton jest mięsożercą i zabija swoje ofiary nie poprzez jad, lecz owija się wokół ofiary, ściska i dusi. Akrobata w cyrku posiadał tego pytona przez całe swoje życie. Zawsze karmił go mięsem, nigdy, ani razu pyton nie miał okazji, aby udusić i zabić żywe zwierzę. Kiedy pyton był mały, nauczył go owijać się wokół jego palca i odwijać. Kiedy był większy, to owijał się wokół jego ramienia, kiedy był jeszcze większy owijał się wokół jego nogi, a kiedy dorósł i stał się bardzo dużym pytonem, to owijał się wokół całego ciała  akrobaty, od stóp do głowy, tak, że nie było go widać i wtedy się odwijał.
Robiło to niesamowite wrażenie na publiczności. Sam widok takiego ogromnego pytona robi wrażenie, ale kiedy zaczynał od stóp tego człowieka i owijał go coraz bardziej, aż do głowy, to robiło niesamowite wrażenie. Oni tak występowali dzień po dniu, przed tysiącami ludzi.  Na pewno można się domyślić, jak ta historia się kończy. Pewnego wieczoru przed tłumem ludzi, pyton zaczął od stóp i owinął tego akrobatę do samej głowy i wtedy go ścisnął i udusił.
Czy mamy się dziwić, że tak się stało? Czy mamy być zszokowani, że pyton owinął się wokół człowieka i udusił go? Nie, nie możemy się dziwić. Ponieważ pyton po prostu postępował zgodnie ze swoją naturą.
Od czasu do czasu słyszymy wiadomość o człowieku, który posiada niedźwiedzia czy tygrysa, jako zwierzę domowe, i przez kilka lat człowiek codziennie przebywa z tym zwierzęciem aż do momentu, kiedy to zwierzę go atakuje. Nic dziwnego.
Apostoł Piotr mówi w swoim drugim liście, „Umyta świnia znów się tarza w błocie.” Da się umyć świnię. Da się ją trzymać w bardzo czystej budzie, w której nie ma dostępu do błota. Patrząc na nią z zewnątrz, można wywnioskować, że zmieniłeś ją. Ale wypuść ją z tej czystej budy a wróci do błota. Ponieważ będzie postępowała zgodnie ze swoją naturą.
Jezus w kilku miejscach używa tej zasady, aby nauczać o ludziach. Ludzie też postępują zgodnie ze swoją naturą. Z powodu pierworodnego grzechu my wszyscy rodzimy się z grzeszną naturą. Ale Jezus nauczał w trzecim rozdziale tej ewangelii, że człowiek może narodzić się na nowo i tym razem dostać nową naturę od Boga. Jezus naucza, że ludzie tak, jak zwierzęta i rośliny postępują zgodnie ze swoją naturą. Oto słowa Jezusa z ewangelii Mateusza, „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!  Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi?  Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce.  Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, wycina się i rzuca w ogień.  Tak więc po owocach poznacie ich.”

Jezus naucza, że musimy być bardzo ostrożni, ponieważ niektórzy ludzie zmieniają swój zewnętrzny wygląd, aby wyglądać jak owce, ale ich natura się nie zmieniła. W środku są wilkami. Da się postępować wbrew swojej naturze przez ograniczony czas, ale prędzej czy później oni zaczną postępować zgodnie ze swoją naturą. Pewnego dnia wyjdzie na jaw, że nie są owcami. 

Brak komentarzy: