sobota, 27 września 2008

Czy mogę świętować halloween, albo palić tytoń?W Biblii są pewny grzechy wymienione dla nas: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość, spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, zabójstwa, pijaństwo i wiele inny. Ale nie znajdziesz ani tytoniu ani halloween Święto Zmarłych w Biblii. W dzisiejszym świecie są setki rόżnych kultur. W każdym z nich są wyjątkowe tradycje, zwyczaje, i normy. Na pewno w niektόrych zwyczajach i tradycjach Chrzescijanie mogą brać udział i uczestniczyć w nich ku chwale Bożej. Także jest prawdą, że niektόre zwyczaje są grzeszne i żaden Chrześcijanin nie powinien brać w nich udział. Ale skąd możemy wiedzieć w ktόrych tradycjach i zwyczajach możemy brać udział a których powinniśmy unikać?
Mόj kolega ktόry jest Katolikiem powiedział mi, że właśnie dlatego są nam potrzebne dalsze objawienia od Boga przez tzw. „Ojcόw Kościoła” które odbywają się na synodach lub soborach.
Słyszałem charysmatyka ktόry powiedział, że dlatego są nam potrzebne dalsze objawienia przez apostołowie i prorokόw.
Ale ja nie zgadzam się z tym. Bόg już dał nam Swoje Słowo i Biblia jest wystarczająca. Nie potrzebujemy w naszych czasach i w naszej kulturze żadnych dodatków. (2 Tym. 3:16-17) W Biblii znajdujemy nie tylko listę grzechόw, ale także zasady ktόre możemy stosować w każdej kulturze i w każdych czasach aby poznać grzechy ktόre nie są wymienione w Biblii.
1. Czy jest pożyteczne dla mnie osobiście i dla ewangelii? – 1 Kor. 6.12
2. Czy stracę opanowanie albo stanę się uzależniony? - 1 Kor. 6.12
3. Czy moje działanie będzie powodowało, że inni będą grzeszyć? - 1 Kor. 8.9-10
4. Czy złamię zasady przełożonych w moim życiu? (czyli rodzice, nauczyciel w szkole, szef w prace, Państwo) - Rzym. 13.1-7
5. Czy mogę uczestniczyć w tym z czystym sumieniem? - Dzieje Apostolskie 24.16
6. Czy umocni to moją grzeszną natura? Rz. 13.13-14
7. Czy jestem pewny, że Bόg chce żebym brał w tym udział? Rzym 14.23
8. Czy robię to dla dobra innych czy moje pragnienie jest samolubne? 1 Kro 10.24
9. Czy mogę uczestniczyć w tym ku chwale Bozej? 1 Kor. 10.31-33
10. Czy uczestniczę w tym aby naśladować Jezusa w celu prowadzenia grzesznikόw do nowego zycia? 1 Kor. 10.33-11.1
Każdy chrześcijanin musi studiować, rozumieć i stosować te zasady w swoim życiu. Te zasady pomagają jego dzieciom poznać Bożą wolę w każdej kulturze we wszystkich czasach.

8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Amen.
Sławek

"His Way Is Perfect" pisze...

Hi Ben, I have no idea what you are saying, but the blog looks great and I know it's all good. : ) Just wanted to let you know that we are praying for you! God Bless! Becca

Anonimowy pisze...

Rozumiem że ludzie mający mały kontakt z Biblią bazujący w swoim życiu na przyjętych przez świat wzorcach nie roztkliwiają się nad halloween. Halloween to takie niby żarty, a że podstawą tego jest stara tradycja pogańska magii, czarów i tzw. "duchów", kwituje się to porozumiewawczym mrugnięciem. Ale jeżeli ktoś naprawdę opiera życie na Biblii i Prawie Bożym ten dla zasady będzie się trzymał od takiego święta raczej z daleka bo to PO PROSTU PRAWDZIWEMU CHRZEŚCIJANINOWI NIE WYPADA. Jeżeli chcesz to zbagatelizować bo wywodzisz się z kultury amerykańskiej oraz dlatego że Twoje córki sie do tego przyzwyczaiły to Twoja sprawa. Ale baczna lektura Biblii na którą się powołujesz przestrzega przed zabawami w takim magiczno- spirytystycznym klimacie, bo podobno Jahwe uważa to za obrzydliwość. Niemniej jednak rób co chcesz swój rozum masz.

Anonimowy pisze...

anonimowy chyba nie zrozumiałeś tego wpisu. autor jest przeciwny uczestnictwu chrześcijan w halloween

xyz

Anonimowy pisze...

Anonimowy (Rozumiem że ludzie mający mały kontakt z Biblią bazujący w swoim życiu na przyjętych przez ...) tryska jakąś dziwną nienawiścią, bo ja również zrozumiałem, że Ben jest przeciw.
Aonimowy zaślepiony - tak powinien się podpisać, jeśli wogóle nie wstydzi się podpisywać.
Sławek

Anonimowy pisze...

A mieszanie do tego córek Bena to już naprawdę dno.
Sławek

Anonimowy pisze...

do anonima. Naucz sie czytać ze rozumieniem, a nie odrazu wysuwasz wnioski ze ktos ma maly kontakt biblia.
A mieszanie do tego córek Bena to juz totalny brak kultury i wyczucia tatktu. żal...

dave

AgaG pisze...

przeciez Ben wyraża sie jasno !!!to my jako rodzice odpowiadamy za nasze dzieci przed Bogiem a nie kultura!!A twierdzenie że Ben ma mały kontakt z Biblią jest...hm...nie na miejscu.Czas się ocknąć Panie Anonimowy kimkolwiek jesteś!!!!AgaG