środa, 26 listopada 2008

Treny

Dzisiaj chciałbym się z Wami podzielić kilkoma rzeczami na temat księgi pod tytułem Treny w Starym Testamencie. Księga jest krόtka, gdyż ma tylko 5 rozdziałów, 154 wersety. W księdze tej autor lamentuje nad burzeniem Jeruzalem. W roku 586 przed narodzeniem Chrystusa krόl Nebukadnezar zniszczył Jeruzalem, świątynię, a lud Boży wziął do niewoli w Babilonie. Autor był świadkiem strasznego cierpienia jakim był głόd, moderstwa, gwałt, kanibalizm oraz innych, niewymownych horrorów, stąd jego reakcja - lament.
Każdy rozdział księgi jest napisany wierszem oprόcz księgi piątej (możliwe, że autor już nie miał siły pisać w ten sposób). Wersety nie tylko się rymują, ale każdy rozdział jest także akrostychem (każdy następny werset zaczyna się kolejną literą hebrajskiego alfabetu. W hebrajskim alfabecie są 22 litery i każdy rozdział jest zrobiony z 22 wersetόw, oprόcz 3 rozdziału, w ktόrym są 66 wersety gdyż trzy wersety w rzędu zaczynają z tej samej litery).

W środku tego strasznego opisu jest kilka wersetów, ktόre każdy z nas zna i kocha.

To biorę sobie do serca i w tym jest moja nadzieja,
Niewyczerpane są objawy łaski Pana, miłosierdzie jego nie ustaje.
Każdego poranka objawia się na nowo, wielka jest wierność twoja.
Pan jest moim działem, mówi dusza moja, dlatego w nim mam nadzieję.
Dobry jest Pan dla tego, kto mu ufa, dla duszy, która go szuka.
Dobrze jest czekać w milczeniu na zbawienie Pana.
-Treny 3:21-26

Dlaczego autor mόgł mόwić o Bożej wierności kiedy nie było widać Bożej kochającej ręki?
Powodem było to, że wierzył w Boże przymierze. Dawno temu Bόg obiecał „I ustanowię przymierze moje między mną a tobą i potomkami twoimi po tobie według pokoleń ich jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim i potomstwa twego po tobie. Ziemię, na której przebywasz jako przychodzień, całą ziemię kanaanejską dam tobie i potomstwu twemu po tobie na wieczne posiadanie i będę Bogiem ich.” -1 Moj. 17:7-8
Autor Trenów był pewny, że Bόg nie łamie swoje przymierza, nie odrzucił swojego ludu na zawsze. Bόg pozwolił na cierpienie przez krόtki czas dlatego, że Izrael nie dotrzymał swojej strony przymierza. (Nie każde cierpienie jest z powodu nieposłuszeństwa, ale ich cierpienie było tym spowodowane.) Autor był pewny, że Bόg wiernie dotrzymał swojego przymierza i przyprowadzi swόj lud z powrotem do ziemi obiecaniej. Autor miał rację, chociaż prawdopodobnie nie dożył chwili aby się o tym przekonać. Izrael był w niewoli w Babilonie dokładnie 70 lat po czym Bόg wziął ich z powrotem do ziemi obiecanej.

Każdy kto jest dzisiaj dzieckiem Bożym, ma również relację z Bogiem na podstawie przymierza. Nowe przymierze, ktόre nie jest z narodem, ale ktόre jest między Bogiem i każdym, ktόry przyjdzie do Boga przez Jezusa Chrystusa. My też możemy być pewni, że Bόg jest wierny i dotrzyma swoich obietnic względem nas, nawet jeżeli będzie nas karać z powodu naszej niewierności. Bόg karze swoje dzieci przez pewien czas, po czym przyprowadza je z powrotem do siebie. Gdy cierpisz pamiętaj, że Bόg jest wierny i nie zapomniał o tobie, ani cie nie wyrzucił z przymierza. Bόg jest wierny i nie odrzuci swojego ludu na zawsze.

Brak komentarzy: