poniedziałek, 15 grudnia 2008

Dlaczego dołączyć się do kościoła? (Część 2)3. Demaskowanie fałszywych ewangelii. Bóg chce żebyśmy byli razem w ten sposób by demaskować fałszywe ewangelie. To poprzez nasze wspólne przychodzenie jako chrześcijanie pokazujemy światu czym tak naprawdę jest chrześcijaństwo. W naszych kościołach, demaskujemy nauczania które z pozoru wydają się być biblijnym chrześcijaństwem ale tak naprawdę nim nie są.

Częścią misji kościoła jest rozpoznawanie i bronienie prawdziwej ewangelii oraz zapobieganie wypaczania jej. Musimy uświadomić sobie, że część naszego zadania w ewangelizowaniu może często polegać nie tylko na tym, że pozytywnie prezentujemy ewangelię Jezusa Chrystusa, ale także na demontowaniu złych, pokręconych, zniekształconych świadectw które dały początek tworom określających się jak chrześcijańskie kościoły, ale które w rzeczywistości bardziej zniekształcają ewangelię niż ją potwierdzają.

4. Ku zbudowaniu Kościoła. Czwartym powodem na przyłączenie się do kościoła jest pozytywny wpływ albo mówiąc inaczej budowanie Kościoła. Przyłączenie się do kościoła pomoże nam zwalczać nasz błędny indywidualizm oraz pomoże nam uświadomić sobie zbiorową naturę chrześcijaństwa. Jak studiujesz Nowy Testament uświadomisz sobie, że nasze chrześcijańskie życie ma angażować naszą troskę i dbanie o innych. Jest to część tego na temat kwestii co oznacza być chrześcijaninem. I chociaż robimy to niedoskonale, powinniśmy zobowiązać się do robienia tego. Chcemy zachęcać nawet do drobnych kroków w kierunku sprawiedliwości, miłości, bezinteresowności i podobieństwa Chrystusowi.

Na katechezach dla członków naszego kościoła często opowiadam historię o pewnym przyjacielu który pracował dla szkolnej służby chrześcijańskiej i uczęszczał do kościoła którego byłem członkiem. On zawsze przychodził od razu po hymnach, siadał na kazanie i po jego zakończeniu natychmiast wychodził. Zapytałem go pewnego dnia, dlaczego nie przyszedł on na całe nabożeństwo. "No cóż," odpowiedział, "Niczego nie wynoszę z reszty." "Czy myślałeś kiedyś o przyłączeniu się do kościoła?" Odpowiedziałem. Pomyślał on, że to pytanie było absurdalne. Powiedział, "Po co miałbym przyłączać się do kościoła? Jeślibym się do nich przyłączył, myślę, że oni tylko by spowolniali mnie duchowo." Po tej jego odpowiedzi zastanawiałem się co jego zdaniem oznacza bycie chrześcijaninem. Odpowiedziałem, "Czy nigdy nie przyszło ci do głowy, że może Bóg chce żebyś połączył się ramionami z tymi innymi ludźmi? Pewnie, ze mogą cię zwolnić, ale ty możesz pomóc im przyspieszyć. Może to jest część Bożego planu dla nas jak żyjemy razem jako chrześcijanie!"

5. Chwała Boga. Ostatecznie, chrześcijanin powinien przyłączyć się do kościoła na chwałę Boga. Paweł napisał do pewnych wczesnych chrześcijan, Prowadźcie wśród pogan życie nienaganne, aby ci, którzy was obmawiają jako złoczyńców, przypatrując się bliżej dobrym uczynkom, wysławiali Boga w dzień nawiedzenia, (1 Piotr. 2:12 BW). Zdumiewające, nieprawdaż? Ale znowu, możemy powiedzieć. że Piotr usłyszał to nauczanie od swojego Mistrza. Pamiętaj co Jezus nauczał w Kazaniu na Górze. Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. (Mat. 5:16 BW) I znowu, zaskakujące założenie wydaje się być takie, że Bóg otrzyma chwałę za nasze dobre uczynki. Jeśli prawdą jest to jeśli chodzi o nasze życie indywidualnie, to nie powinno być wielkim zaskoczeniem żeby uświadomić sobie, że to samo tyczy się naszego życia razem jako chrześcijanie. Według zamysłu Bożego sposób w jaki kochamy siebie nawzajem powinien identyfikować nas jako naśladowców Chrystusa. Przypomnij sobie słynne słowa Jezusa z Jana 13:34-35 Nowe przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem; abyście się i wy wzajemnie miłowali. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli miłość wzajemną mieć będziecie.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Panie Ben!
Zastanawiam się po co Pan umieszcza na tym swoim blogu te wszystkie nawoływania do przyłączania. Te rozwlekłe dowody dlaczego członkostwo ma znaczenie i po co się zapisywać. Sądząc z komentarzy jest słabe zainteresowanie... Może nie tędy droga. Ludzie nie lubią być traktowani jak towar Panie Ben...
Senny Siedlczanin

Anonimowy pisze...

Senny- ludzie czytają, tylko mają więcej kultury od Ciebie i dlatego nie komentują.
Zmęczony Siedlczanin

Leszek pisze...

W swoich notatkach znalazłem taki zapis:
"Kościół lokalny składał się z licznych Kościołów domowych.
Kościół domowy to członkowie rodziny oraz ci wszyscy, którzy do niego przystali przez chrzest.
Z reguły gospodarz domu (pater familias) przewodniczył zebraniom lub przynajmniej o nich współdecydował. Istotne funkcje powierzano także kobietom."

Tyle notatka. Idea grup domowych jest kontynuacją Kościołów domowych.
Kościoły domowe (grupy domowe) według mnie są fundamentem, na którym powinien być budowany Kościół lokalny.

Leszek, Siedlce