piątek, 19 grudnia 2008

„Nie krytykujmy tego ze ktoś ma inne zdanie.”


Lubię rozmawiać z ludźmi i zawsze staram się rozmawiać o Bogu i Jego Słowie. Coraz częściej w moich rozmowach poznaje takie podejście, „Nie krytykujmy tego, że ktoś ma inne zdanie.” Żyjemy w kulturze, ktόra najbardziej docenia tolerancje ponad wszystkie inne cechy charakteru. W naszym świecie osoba, która jest tolerancyjna jest dobra, a osoba, ktόra krytykuje jest zła.
Mam pytanie, czy Jezus by się z tym zgodził? Czy Bόg jest tolerancjyny? Czy Boży prorocy mają być tolerancyjni? Na sto procent NIE!!

Jak pasterze powinniśmy wspierać owce i walczyć przeciwko wilkom. Jezus jest naszym przykładem i był On wobec wielu ludzi cierpliwy, ale wobec niektόrych Jezus był bardzo ostry. My musimy naśladować Jezusa. Nie tylko w cierpliwości, ale także w walce. Paszterz ma trzy najważniejsze odpowiedzialności: karmić, prowadzić i chronić. Pasterz ktόry tylko karmi i prowadzi, a nie walczy z wilkami nie chroni owiec.

Duch Święty objawił nam, że będą fałszywi nauczyciele w kościele, „wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzać będą zgubne nauki.” (2 Piotr. 2:1) i dzisiaj jest wielu fałszywych nauczycieli, ktόrzy mόwią, że są Chrześcijanami. Ci ludzie są wilkami i trzeba z nimi walczyć. Jeżeli nie walczymy z nimi to grzeszymy. Naszą odpowiedzialnością jest chronienie owiec i walka z wilkami.

Prorocy w Biblii dali nam przyklad jak z postępować z wilkami.
1. Czasmi używali bardzo ostrych słów. Np. prorok Amos mόwił do pewnych kobiet „mieszkające na górze Samarii, które uciskacie biednych, gnębicie ubogich, mówicie do swoich mężów: Przynoście, a będziemy piły!” Amos nazywał te kobiety, „wy, krowy baszańskie.” (Amos. 4:1) Nazywał te samolubne kobiety KROWAMI! Myślisz sobie, „ja bym tak nie mόwił.” Amos prowadzony Duchem tak mόwił. Wilki nie zawsze słuchają łagodnych słów i trzeba czasami używać ostrych słów żeby zrozumieli Boże Słowo.

2. Czasami nazywali tak ludzi, ktόrzy głosili nieprawdę. Paweł tak zrobił, „Do nich należą Himeneusz i Aleksander, których oddałem szatanowi, aby zostali pouczeni, że nie wolno bluźnić.” Możemy nazywać fałszywych nauczycieli i trzeba ich nazywać, aby chronić niedojrzałe owce od fałszywego nauczania. Nazywając ich pomagamy owcom nie kupować ich książek, nie słuchać ich nauczań, nie chodzić na ich konferencje. Powinniśmy mόwić np. Benny Hinn oszukuje.

3. Czasami mόwili przeciw ludziom, ktόrzy nie byli „pod ich opieką.” Jako pastor w zborze moją pierwszą odpowiedzialnością jest zajmowanie się ludźmi w moim zborze. To jest ogromna odpowiedzialność i nie mam czasu czytać i sprawdzać co się dzieje w innych zborach w Polsce. Jeżeli Bόg zwróci moją uwagę na pewne grzechy poza naszym zborem, albo poza naszym miastem to wtedy muszę ostrzec ludzi poza „moją opieką”. Pierwszą odpowiedzialnością Prorokόw w starym testamencie był Boży lud w Izraelu. Czasami oni głosili Boże Słowo niewierzącym narodom dookoła Izraela. Np. w księdze Nahama jest napisane o Niniwie.


Może zauważyliście, że pierwszym słowoem w powyższych trzech punktach jest słowo czasami. Jedną z najtrudniejszych odpowiedzialności pastora jest poznanie kiedy powinno się mόwić łagodnie, a kiedy jest czas aby mόwić ostro. Trudno jest odrόznić owce od wilkόw. Niektόre wilki są bardzo sprytne i ukrywają swoje prawdziwe cele. Niektόre wilki są szczere i same nie wiedzą, że są wilkami. Każdy pastor potrzebuje roztropności, aby poznać owce, ktόre potrzebują wsparcia i wilki ktόre potrzebują kija. „Na konia bicz, na osła wędzidło, a kij na grzbiet głupców.” - Przyp. 26:3
Czasami trzeba karmić, prowadzić i zachęcać. Czasami trzeba walczyć. Na pewno w przeszłości myliłem się i czasami zachęcałem kiedy miałem walczyć. Na pewno walczyłem kilka razy kiedy to nie był potrzebne.

Drugą cechą ktόrą pastorzy potrzebują w tej walce jest odwaga. Boży prorocy nie mogą tolerować grzechu ani fałszywego nauczania i w naszym świecie ludzie nietolerancyjni będą coraz mniej akceptowani. Jestem pewny, że w przyszłości będzie prześladowanie wobec pastorów ktόrzy mόwią, że homoseksualizm jest grzechem, albo że aborcja jest grzechem, albo ktόrzy nie pozwoli kobietom aby były pastorami. Niech Bόg okazuje nam odwagę aby wiernie i cierpliwie znosić prześladowanie.

Mόdlcie się za swojego pastora. Żeby Bόg dał mu roztropność aby poznać kiedy trzeba walczyć i odwagę, aby walczyć wtedy kiedy trzeba.

Brak komentarzy: