środa, 3 czerwca 2009

Jak zareagować kiedy czujesz się winny?Cztery błędne reakcje na poczucie winy:


Pierwszy sposób nazywam „pogłośnieniem muzyki.” Kiedy jesteśmy w Stanach musimy odwiedzać różne zbory. Czyli musimy w każdy weekend przejechać setki kilometrów. Często jechaliśmy razem do tych zborόw z małymi dziećmi w samochodzie. Sarah często mi przypomina, że kiedy ja mam odpowiedzialność prowadzić samochód, ona ma odpowiedzialność za troje małych dzieci z tyłu, i że jej odpowiedzialność jest o wiele trudniejsza. Sarah jest wspaniałą mamą i na każdy taki wyjazd, kiedy wsiada do samochodu, ma z sobą ogromną torbę, i często myślę sobie „po co jej tyle rzeczy, ja prawie nic ze sobą nie mam.” Ale kiedy jesteśmy w samochodzie już ponad godzinę, jedno z dzieci zaczyna marudzić, albo płakać i Sara wyjmuje ze swojej torebki lalki dla dziewczynek. A one cieszą się, że mama wzięła ich ulubione zabawki. Przez jakiś czas bawią się lalkami. Godzinę później jedno z dzieci zaczyna płakać, i Sara znajduje w swojej torbie kolorowanki i kredki. Przez jakiś czas dziewczyny kolorują. Pół godziny później dziewczyny chcą już wysiadać z samochodu, a Sara znajduje w swojej torbie sok i kanapki dla nas wszystkich. Ale czasami obojętnie jak dobrze przygotowana jest Sara, dziecko płacze i nie da się go uspokoić. Wtedy zostaje nam tylko jedno, pogłośnić muzykę, aż znajdziemy miejsce gdzie będziemy mogli wysiąść z samochodu. Kiedy dziecko płacze w samochodzie, jednym ze sposobów w jaki możemy sobie wtedy poradzić jest pogłośnienie muzyki. Nie jest to dobre rozwiązanie, ale to jest strategia której ja używałem.


Tak też robią ludzie kiedy czują się winni. Aby odwrócić uwagę od swojego uczucia, pogłaśniają muzykę. Nieustannie słuchają muzyki, oglądają telewizję, piszą smsy, czatują przez internet. Robią wszystko co mogą, żeby nigdy nie było momentu ciszy, kiedy trzeba być samemu ze swoimi uczuciami. Nigdy nie było czasu w historii świata, kiedy było łatwiej pogłośnić muzykę i odwrócić swoją uwagę od poczucia winy.


Ale nie tylko gadżety odwracają naszą uwagę od poczucia winy. Można to także zrobić angażując się w pracę czy hobby. Może pracujesz tyle godzin w tygodniu, a potem szybko biegniesz z pracy do twojego hobby, żebyś nie musiał myśleć o innych rzeczach. Problem z tym jest taki, że to nie jest rozwiązanie problemu, to jest tylko odwrócenie uwagi od problemu.


Drugi błędny sposób w jaki ludzie radzą sobie z poczuciem winy jest to, że bardziej grzeszą. Rzucenie się z całej siły w grzech jest sposobem, w jaki ludzie radzą sobie z poczuciem winy. Np. kiedy człowiek czuje się winny, że pije za dużo alkoholu, to pije więcej aby zapomnieć o poczuciu winy. Tak samo może być z porządliwością, pornografią, i cudzołóstwem. To są rzeczy, których mężczyźni i kobiety używają aby poradzić sobie z samotnością. I faktem jest, że przez bardzo krótki czas te rzeczy im pomagają. Ale kosztem prawdziwej bliskości. Może to przeistoczyć się w cykl, przyzwyczajenie; człowiek czuje się winny z powodu grzechu seksualnego i aby poczuć się lepiej przez krótki czas, spełnia swoje pożądliwości, a to powoduje że później czuje się nawet bardziej grzeszny, więc znowu spełnia swoje porządliwości aby poczuć się lepiej przez krótki czas itd. To nie jest rozwiązanie. To jest tylko skuteczne przez moment kiedy człowiek czuje się lepiej, ale ta droga prowadzi do śmierci.


Trzecim błędnym sposobem w jaki ludzie radzą sobie z poczuciem winy jest obwinianie innych. Czyli tłumaczą sobie, że nie muszą czuć się winni, ponieważ ich grzech powodują inni ludzie. Zawsze możemy znaleźć wady w innych ludziach dookoła nas. Ludzie którzy nie chcą brać odpowiedzialności za swoje grzechy zawsze starają się tłumaczyć sobie, że nie są grzesznikami lecz są poszkodowani. Tłumaczą sobie, że grzeszyli z powodu swoich rodziców, albo z powodu systemu. Ich problemy rodzinne są winą innych członków rodziny. Konflikt w pracy jest z powodu innych ludzi w pracy. Dzieci tłumaczą sobie, że nie słuchają rodziców ponieważ rodzice nie są albo wyrozumiali, albo mili, albo cierpliwi. Według mnie to jest jeden z najbardziej popularnych sposobów w jaki ludzie radzą sobie z poczuciem winy – obwinianie innych. Nie oszukuj siebie. Nie jesteś poszkodowany, jeżeli masz trudności w życiu to Bóg pozwolił na te trudności. W każdej sytuacji możesz zachowywać się tak, żeby podobać się Bogu. Jeżeli zgrzeszyłeś, to bierz odpowiedzialność za swoje grzechy. Proś Boga o przebaczenie, zamiast obwiniać innych.


Czwarty błędny sposób w jaki ludzie radzą sobie z poczuciem winy, jest wyznanie swojego grzechu, ale razem z wymówką.

To nie jest upamiętanie jeżeli mówisz, „zgrzeszyłem, ponieważ....” „zgrzeszyłem, ale...”

Jeden z najlepszych graczy futbolu amerykańskiego był w więzieniu przez ostatnie dwa lata, ponieważ prowadził walki psów. Kilka dni temu wyszedł z więzienia, i teraz dyrektor ligi futbolu musi podjąć decyzję; czy liga powinna pozwolić mu grać, czy nie. Czytałem że oni podejmą decyzję na podstawie jego podejścia do przestępstwa. Jeżeli weźmie odpowiedzialność za swoje przestępstwo, to pozwolą mu grać. Ale jeżeli on będzie próbował się bronić i wymyślać wymówki dlaczego to zrobił, to nie pozwolą mu grać. Czyli dyrektor ligi chce żeby on wyznał, że to co zrobił było przestępstwem, bez wymówek.

Bóg w ten sposób wybacza grzech. Myślimy że jeżeli wytłumaczymy czemu zgrzeszyliśmy, to będzie Bogu łatwiej nam przebaczyć. Ale prawda jest odwrotna. Bóg chętnie przebacza, kiedy my całkowicie bierzemy odpowiedzialność za swoje grzechy.

1 komentarz:

Paweł :-) pisze...

Tak trudno jest przyznać się do winy i nie szukać marnych usprawiedliwień dla naszego zachowania. Tymczasem Bóg pragnie od nas szczerości i żalu za nasze niegodności. Tylko tyle od nas, a w zamian daje nam całego siebie i swoją niezasłużoną łaskę oczyszczenia.
Chwała Panu!