środa, 15 lipca 2009

Wierny kaznodzieja Boży zawsze będzie kontrowersyjny.


Chciałbym skorzystać z okazji urodzin Jana Kalwina, aby powiedzieć coś na temat kontrowersji. Jan Kalwin urodził się 10ego lipca 1509 roku, czyli dokładnie 500 lat temu. Jest on kontrowersyjnym człowiekiem aż do dzisiaj. A ja chciałbym zapytać, czemu?

Musimy najpierw zastanowić się w jakim świecie żyjemy. Żyjemy w świecie który jest grzeszny, przeklęty i przeciwny Bogu. Kiedy jeden człowiek będzie stał i wiernie głosił na tym świecie Boże słowo, to diabeł, świat i jego ciało będzie go atakować. Jeremiasz głosił Słowo Boże, a ludzie go nienawidzili. Więc postanowił milczeć, ale słowo Boże stało się “jak ogień płonący, zamknięty w moich kościach.” Nie był w stanie milczeć, więc znowu zaczął głosić, i znowu ludzie się gniewali. Świat wcale się nie zmienił od czasów Jeremiasza. Wierny kaznodzieja Boży, dzisiaj będzie tak samo kontrowersyjny jak Jeremiasz prawie trzy tysiące lat temu.

Pewien kaznodzieja w kościele anglikańskim powiedział na ten temat, „w każdym mieście w którym Paweł głosił ewangelię dochodziło albo do przebudzenia, albo do zamieszek. Lecz wszędzie gdzie ja głoszę Boże słowo, ludzie serwują herbatę.” Czyli twierdził, że skoro to co on głosi nie jest kontrowersyjne, to coś jest nie tak.

Na pewno jesteśmy w stanie znaleźć wady w życiu Kalwina 500 lat po jego narodzinach. Ale jestem pewny, że głównym powodem, iż życie Kalwina jest kontrowersyjne jest to, że Kalwin głosił słowo Boże które powodowało jednocześnie dwie rzeczy: wiele ludzi nawróciło się do Chrystusa, i wiele ludzie zbuntowało się przeciwko Słowu Bożemu.

Niech Bóg okaże nam łaskę, abyśmy wiernie głosili Jego Słowo w tym grzesznym świecie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

To samo słońce, które roztapia wosk, zatwardza również glinę, parafrazując Orygensa. Obawiam się, że historia aż za nadto daje temu wyraz. Dziękuję za ten wpis (i wszystkie pozostałe również)!

Pozdrawiam,
f.