piątek, 11 stycznia 2013

„Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę,”


Psalm 19.8-13

Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę,
Świadectwo Pana jest wierne, Uczy prostaczka mądrości. 
Rozkazy Pana są słuszne, rozweselają serce,
Przykazanie Pana jest jasne, oświeca oczy. 
Bojaźń Pana jest czysta, ostoi się na zawsze,
Wyroki Pana są prawdziwe, a zarazem sprawiedliwe. 
Są bardziej pożądane niż złoto, nawet najszczersze,
I słodsze niż miód, nawet najwyborniejszy. 
Również twój sługa oświecił się nimi,
Wielka jest nagroda dla tych, którzy ich strzegą. 


„Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę,”
Pokrzepia, znaczy dodaje sił. A Słowo Boże pokrzepia duszę. Silne ciało ma swoje zalety, ale to, czego najbardziej potrzebujemy to silna dusza.
Troski tego świata, problemy i konflikty, choroby i brak pieniędzy, wysysają z nas siły. Czy był dzień w tym tygodniu, kiedy pomyślałeś, albo nawet powiedziałeś, „Ja już nie mam siły.”, „Ja już nie mogę.”?

Kiedy już nie masz siły, to możesz zrobić pewne rzeczy, aby pokrzepić ciało. Można wypić napój z kofeiną, można odpoczywać, można wzmocnić organizm poprzez witaminy. Można iść do lekarza i dostać recepty na coś mocniejszego. Ale te rzeczy są w stanie pokrzepić tylko ciało człowieka.

Co można zrobić, kiedy to, co wysysa twoją siłę nie jest problemem ciała? Takie rzeczy jak konflikty, niespełnione oczekiwania, brak nadziei, lęk, samotność, martwienie się, poczucie winy, strach. Sądzę, że większość z tego, co wysysa z nas siły, to nie są fizyczne problemy. Nie zostaną rozwiązane przez lekarstwo, zdrowe żywienie czy kofeinę. Czasami potrzebujemy tego, co pokrzepia ciało, często potrzebujemy tego, co pokrzepia duszę.

Kiedy problemy tego świata wysysają wszystkie twoje siły to, czego potrzebujesz, to żeby Bóg cię zachęcał, żeby Bóg cię umacniał, może potrzebujesz, żeby Bóg pokazał ci twój grzech. Twój mąż nie jest w stanie pokrzepić twojej duszy, ani twój przyjaciel, ani twój pastor. To, czego potrzebujesz, to żeby Bóg cię pokrzepił. I Bóg pokrzepia nas pewnym konkretnym środkiem. „Zakon Pana jest doskonały, pokrzepia duszę.”
Tak jak Bóg zsyła deszcz przez chmury, Bóg pokrzepia duszę swoim Słowem.

Jak często potrzebujemy żeby Bóg dawał nam siły? Czy mamy wiele problemów czy niewiele? Kochani, musimy rozumieć, jak ogromna jest nasza potrzeba. Nie poradzimy sobie z naszymi wadami, problemami, grzechami. Często potrzebujemy siły od Boga. Mamy potrzebę, aby często wracać do tego źródła, które daje nam życie, który daje nam siłę, które pokrzepia nasze dusze. Nikt nie jest w stanie być radosny i wdzięczny na tej pustyni bez tego źródła wody, które pokrzepia.  Czytanie Biblii od czasu do czasu jest pyszne.  

3 komentarze:

Piotr Aftanas pisze...

Czemu piszesz, że tylko od czasu do czasu? :)

Ben Layer pisze...

Piotr, chodzi mi o to, że nie poradzimy sobie bez Bożej działania w naszym życiu. Dlatego musimy często, nawet kilka razy dziennie korzystać z pomocy który Bóg nam daje przez Biblii. I aby korzystać z Jego pomocy tylko niektóry dni znaczy, że czujemy, że poradzimy sobie. Jest to pycha.

Piotr Aftanas pisze...

Teraz wszystko jasne! Chodzi o PYCHĘ. Myślałem, że propagujesz czytanie od czasu do czasu :)