poniedziałek, 3 marca 2014

Musimy wydawać nasze pieniądze z wieczności w umyśle.

Ew. Łukasza 12:15-21  Powiedział też do nich: Baczcie, a wystrzegajcie się wszelkiej chciwości, dlatego że nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie. I powiedział im podobieństwo: Pewnemu bogaczowi pole obfity plon przyniosło. I rozważał w sobie: Co mam uczynić, skoro nie mam już gdzie gromadzić plonów moich? I rzekł: Uczynię tak: Zburzę moje stodoły, a większe zbuduję i zgromadzę tam wszystko zboże swoje i dobra swoje. I powiem do duszy swojej: Duszo, masz wiele dóbr złożonych na wiele lat; odpocznij, jedz, pij, wesel się. Ale rzekł mu Bóg: Głupcze, tej nocy zażądają duszy twojej; a to, co przygotowałeś, czyje będzie? Tak będzie z każdym, który skarby gromadzi dla siebie, a nie jest w Bogu bogaty.

W moim dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić wam tylko i wyłącznie jedną zasadę daną nam w Biblii na temat pieniędzy. Jest ona następująca: Musimy wydawać nasze pieniędzy z wieczności w umyśle.
Jest sposób, aby wydawać pieniądze, który powoduje zyski tylko w tym świecie. I jest sposób, aby wydawać pieniądze, który powoduje zysk w wieczności.
Czytaliśmy historię, którą Jezus powiedział o człowieku, który dobrze zarabiał i miał dużo pieniędzy. W przeciwieństwie do syna marnotrawnego, on nie marnował swoich pieniędzy. Lecz inwestował swoje pieniądze, w taki sposób, żeby miał z nich korzyść do końca swojego życia. Nie imprezował, nie kupował ekskluzywnych ubrań, nie kupował alkoholu w ogromnych ilościach, lecz rozsądnie inwestował te pieniądze.
Pamiętamy historię o synu marnotrawnym? On dostał ogromną sumę pieniędzy, nie zbudował domu, nie zbudował stodoły, lecz zmarnował te pieniądze na imprezowanie. 
Człowiek w tej historii, którą my teraz czytamy nie był tak głupi jak syn marnotrawny. Jednak czytamy, „rzekł mu Bóg: Głupcze, tej nocy zażądają duszy twojej; a to, co przygotowałeś, czyje będzie? Tak będzie z każdym, który skarby gromadzi dla siebie, a nie jest w Bogu bogaty.”
Czemu on był głupi? Ponieważ on wydawał swoje pieniądze w sposób, który powoduje zysk tylko i wyłącznie w tym życiu.

Doradca finansowy stara się przekonać młodych ludzi, że warto inwestować swoje pieniądze. Nasz problem jest taki, że myślimy zbyt krótkoterminowo. Używamy naszych pieniędzy, żebyśmy mieli korzyści teraz, w tym tygodniu, w tym miesiącu, w tym roku. A doradcy finansowy starają się przekonać młodych ludzie, że lepiej jest inwestować swoje pieniądze, żeby mieli z nich korzyści za trzydzieści lat, za czterdzieści lat i nawet za pięćdziesiąt lat.
A Jezus mówi, że nawet to jest krótkoterminowe.
Musimy wydawać nasze pieniądze z wieczności w umyśle.

W roku 1861 pewne stany w Ameryce starały się oddzielić się od Stanów Zjednoczonych. Te południowe stany, które chciały się oddzielić, nazwały siebie Konfederacją. Oni zorganizowali się razem, wybrali prezydenta i między innymi wydrukowali własną walutę. Ta waluta była silna i wartościowa przez cztery lata. Jak wiadomo wojna jest okazją dla wielu biznesów, aby dużo zarabiać. Więc powiedzmy, że ty jesteś biznesmanem z północnychstanów, ale twoje interesy poprowadziły cię do stanów południowych i tam zdobyłeś majątek. Ten majątek jest w dolarach konfederacyjnych. Powiedzmy, że kilka miesięcy przed końcem wojny, ty widzisz, że Konfederacja przegrywa wojnę i że jej waluta całkowicie straci wartość za kilka miesięcy. Co zrobisz?
Jest tylko jedna rozsądna odpowiedź. Kupisz dolary Amerykańskie i sprzedasz dolary konfederacyjne, zatrzymując tylko tyle ile potrzebujesz na swoje tymczasowe potrzeby.

My wierzący posiadamy poufne informacje. My wiemy o zmianie, która mogłaby w każdej chwili nadejść. Jezus mógłby wrócić po nas dzisiaj. Albo niektórzy z nas mogliby umrzeć w tym roku, czy nawet w tym tygodniu. A wtedy, kiedy staniemy przed Bogiem, waluty tego świata będą bezwartościowe. Materialne rzeczy będą całkowicie pozbawione jakiejkolwiek wartości.
Ta wiedza musi całkowicie zmienić naszą strategię inwestycji. Dalsze gromadzenie sobie dóbr tego świata wiedząc o zmianie, która jest pewna, jest tym samym, co składowanie dolarów konfederacyjnych. Nie jest to tylko grzeszne, lecz głupie.

Musimy wydawać nasze pieniądze z wieczności w umyśle.

Brak komentarzy: